AwardsPage

95.7 The Spin is an award winning radio station. Just look at all of our awards!

University of Southern Indiana

2018:

Organization of the Year

Indiana Association of School Broadcasters

2018:

Radio School of the Year - (1st)

Colin McDuffee & Riley Cornett - Radio Show (1st)

Will Huck, Eli Williams, and Aaron Chatman - Radio Imaging (1st)

Emma Ulrich - Radio Copywriting (1st)

Christie York - Radio News Report (1st)

Will Huck and Cody Gard - Radio Spot Production (1st)

Noah Alatza - Radio Newscast (1st)

2015:

Jevin Redman - Radio Interview (1st)

Shelby Spray - Radio Air Personality (1st)

Jevin Redman - Radio Sportscast (2nd)

Jeff Oskins - Radio Copywriting (3rd)

Clay Roth - Radio Spot Production (3rd)

Kelly Orsby - Radio Copywriting (3rd)

Clay Roth & Mike Cassidy - Radio Imaging (3rd)

 

2012:

Jeremy Lumen - Radio Spot Production (1st)

Serena Jones - Radio News Report (2nd)

Sarah van Vurst - Radio Copywriting (2nd)

Kayla McCarty - Radio Spot Production (3rd)

2009:

Andrew Bolin and Kellie Orsby - Radio Air Personality (1st)

WSWI - Radio Imaging (1st)

WSWI - Radio School of the Year

Ben Weber - Radio Spot Production (1st)

Joe Barniak - Radio Copywriting (2nd)

Kellie Orsby - Radio Spot Production (2nd)

Monika Watmen - Radio Newscating (3rd)

2006:

Travis Tornaturs - Radio Copywriting (2nd)

WSWI - Radio Imaging (3rd)

2002:

Radio Spot Production College State Champion

Radio Announcing College State Champion

Aaron Rush - Radio Sportscasting (2nd)

2017:

Jevin Redman - Radio Play-by-Play (1st)

Jevin Redman - Radio Spot Production (1st)

Jonathan Cochren - Sound Design (1st)

Jacob Daniels & Sebastian Sturgeon - Radio Show (1st)

Michael Harris, Tyler Cooper, and Brandon Mendel - Radio Imaging (1st)

Christie York - Radio Newscast (1st)

Colin McDuffee & Riley Cornett - Radio Show (2nd)

Tyler Cooper - Sound Design (2nd)

Jevin Redman - Radio Sportscast (3rd)

2014:

Jevin Redman - Radio Sportscast (1st)

Kayla McCarty - Radio Air Personality (1st)

Maddie West - Radio News Report (1st)

Michael Cassidy - Radio Spot Production (1st)

WSWI - Radio Imaging (2nd)

Maddie West - Radio Newscast (2nd)

Mitch Mullis & Michael Robertson -Radio Sportscast (2nd)

2011:

Robyn Scott - Copywriting (1st)

Mick Joest - Radio Spot Production (1st)

Lauren Hays - Radio Newscast (1st)

Lauren Hays - Radio News Report (3rd)

Mitch Mullis - Radio Sportscast (3rd)

2008:

Andrew Bolin, and Kellie Orsby - Radio Air Personality (1st)

Kellie Orsby - Radio Copywriting (1st)

Ben Weber - Radio Spot Production (2nd)

WSWI - Radio Imaging (2nd)

2003:

Brett Jones and Chad Galloway - Radio Spot Production (2nd)

Kara Pesavento - Radio Newscasting (3rd)

Collan Booth - Radio Spot Production (3rd)

2005:

Cynthia Joyce James - Radio Copywriting (2nd)

WSWI- Radio Imaging (2nd)

Melanie Branum - Radio News Report (3rd)

Brad Perry - Radio Copywriting (3rd)

 

2016:

Tyler Cooper - Radio Air Personality (1st)

Tyler Cooper - Radio Spot Production (1st)

Brandon Mendel - Video Sound Design (1st)

WSWI - Best Station Imaging (1st)

WSWI - Radio Imaging (1st)

Jevin Redman - Radio Play-by-Play (2nd)

Jevin Redman - Radio Sportscast (3rd)

2013:

Drew Coles - Radio Copywriting (1st)

Shelby Spray - Radio News Report (1st)

Chris Howard - Radio Spot Production (1st)

Chris Howard - Radio or Drama Skit (1st)

Chris Howard - Radio Imaging (1st)

Drew Coles - Radio Drama (2nd)

Kayla McCarty - Radio Copywriting (2nd)

Kayla McCarty - Radio Air Personality (3rd)

Mitch Mullis - Radio Sportscast (3rd)

Mikael Probny - Radio In-depth (3rd)

2010:

Jennifer Rodgers - Radio News Report (1st)

WSWI- Radio School of the Year (1st)

Matthew Opperman - Radio Copywriting (2nd)

Andrew Bolin - Radio Air Personality (2nd)

William Borke - Radio Copywriting (3rd)

Mick Joest - Radio Spot Production (3rd)

WSWI - Radio Imaging (3rd)

Matt Stellar and Claire Ballard - Radio Sportscast (3rd)

2007:

WSWI - Radio Imaging (1st)

Ryan Nash - Radio News Report (2nd)

Kelly Orsby - Radio Air Personality (2nd)

Eric Marcum - Radio Spot Production (3rd)

Ian Connor - Radio Newscasting (3rd)

WSWI - Radio Copywriting (3rd)

2004:

Eric Edwards, Chelsea Brown, Falen Bonsett - Radio Spot Production (1st)

Jeremy Rakestraw - Radio Sports Play-by-Play (3rd)

Broadcast Education Association (National)

2018:

Colin McDuffee & Riley Cornett - Student Audio Competition (1st)

Christie York - Student News Competition (3rd)

2015:

Clay Roth - Student Audio Competition (1st)

Jevin Redman & Jake Sexton - Student Sports Competition (1st)

Mitch Mullis - Student Sports Competition (2nd)

2011:

Mick Joest - PSA, promo (2nd)

Jeremy Luman - PSA, promo (Honorable Mention)

2010:

Andrew Bolin - Radio Air Personality (2nd)

2017:

Tyler Cooper - Student Audio Competition Award of Excellence (x2)

Christie York - Student News Competition (1st)

Jevin Redman - Student Sports Competition (2nd)

2014:

Kayla McCarty - Student Audio Competition (2nd)

Maddie West - Student News Competition (Honorable Mention)

2012:

Kayla McCarty - PSA, promo (3rd)

Kayla McCarty - Radio Air Personality (3rd)

Mitch Mullis - Radio Sports Story (Honorable Mention)

2016:

Lindsey Holmes - Student Audio Competition (1st)

Jevin Redman - Student Sports Competition (Honorable Mention)

Clay Roth - Student Audio Competition (Honorable Mention)

2013:

Chris Howard - PSA, promo (1st)

Kayla McCarty - Radio Air Personality (1st)

Chris Howard - Comedy Student Audio Competition (2nd)

Kenny Douglas - PSA, promo (2nd)

Matt Koewler - Radio Air Personality (2nd)

Michael Cassidy - Radio Air Personality (3rd)

2009:

Benjamin Weber - PSA, promo (3rd)

College Broadcasters Incorporated (National)

2018:

Best Student Media Website - (3rd)

2017:

Best Station Imaging - (1st)

Tyler Cooper Show - Best DJ (1st)

Christie York - Best Newscast (1st)

Best Sports Play-by-Play (1st)

Colin and Riley in the Morning - Best DJ (3rd)

Michael Harris & Brandon Mendel - Best Station Imaging Finalist

Brandon Mendel - Best station promo Finalist

Brandon Mendel - Best Documentary/Public Affairs Finalist

Jevin Redman - Best Sports Play-by-Play Finalist

 

2014:

Best Station Imaging Finalist

Best Sports Play-by-Play Finalist

2010:

Jarrod Jones - Best DJ (1st)

Eric Bushard - Best DJ (1st)

Best PSA - (1st)

Best Promo - (1st)

Matt Meeler - Best PSA Finalist

2016:

Best Sports Play-by-Play (1st)

Best Station Imaging (2nd)

2013:

Best Promo - (1st)

Best Podcast - (1st)

Best Station Imaging Finalist

Best PSA Finalist

Best DJ Finalist

2009:

Best PSA - (1st)

2015:

Best PSA Finalist

Best News Reporting Finalist

2012:

Best Sports Reporting - Finalist

Best PSA - Finalist

Michael Robertson - Best Sports Reporting Finalist

Intercollegiate Broadcasting System (National)

2016:

Kyle Evans - Best Live Music Broadcast Finalist

Christie York - Best Campus News Finalist

Jevin Redman - Best Basketball Play-by-Play Finalist

Kyle Leadingham - Best PSA Finalist

Christie York - Best Public Affairs Program Finalist

2013:

Chris Howard - Best Station promo (1st)

Jeremy Luman & Megan Belcher - Best Station Promotional Finalist

Shelby Spray - Best News Feature Finalist

Drew Coles - Best Radio Drama Finalist

Michael Robertson Best Sports Play-by-Play Finalist

Michael Robertson - Best Sports Update Finalist

Serena Jones - Best Newscast Finalist

Mikael Drobny - Best Public Affairs Program Finalist

2015:

Mike Cassidy - Best PSA Finalist

Jevin Redman- Best Sports Play-by-play Finalist

2012:

Michael Robertson - Best Sports Update (1st)

Michael Robertson & Mitch Mullis - Best Sports Play-by-play Finalist

2014:

Maddie West - Best Newscast Finalist

Chris Howard - Best Public Service Program Finalist

Mikael Drobny - Best Sports News Finalist

Mikael Drobny- Best Campus News Coverage Finalist

Indiana Chapter - The Society of Professional Journalists 

2016:

Christie York - Student Radio Election and Campaign Coverage (1st)

Christie York - Student Radio Documentary or Public Affairs (1st)

Christie York - Best Student Radio News Reporting (2nd)

Christie York - Best Student Radio Features Reporting (2nd)

Christie York - Best Student Radio Best Newscast (3rd)

2013:

Maddie West - Best Newscast (1st)

2001:

Britney Gentry & Aaron Rush - Best Radio Newscast (2nd)

2015:

Christie York - Student Radio Best Newscast (1st)

2012:

Serena Jones - Best Newscast (2nd)

2014:

Christie York - Best Newscast (1st)

Shawn Chambers - Radio Sports Reporting (1st)

2002:

Kara Pesavento & Jeff Walker - Best Radio Newscast (1st)

American Advertising Federation 

2015:

Sara Poletti & Terrance Lewis - Student Silver Addy Award

2012:

Chris Howard - Bronze Addy Award

Drew Coles - "Evansville Public Library" Bronze Addy Award

Kenny Douglass - "Thankful Listener" Bronze Addy Award